Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Uniejowie

Uniejowskie Cechy Rzemieślnicze

W miniona niedzielę 23 lutego, w sali konferencyjnej Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Uniejowie, odbyło się wyjątkowe spotkanie poświęcone Cechom Rzemieślniczym funkcjonującym od wieków na terenie miasta Uniejowa i przy parafii uniejowskiej.
W spotkaniu udział wzięli burmistrz miasta Józef Kaczmarek, ksiądz infułat Andrzej Ziemieśkiewicz, przewodniczacy rady miejskiej i historyk Tomasz Wójcik, członkowie cechów rzemieślniczych Uniejowa z nadcechmistrzem Mirosławem Ławniczakiem, dyrektor biblioteki Beata Szymczak, dr Piotr Szkutnik z Uniwersytetu Łódzkiego oraz dr Jędrzej Kałużny dyrektor Centrum Spycimierskiego.
Tradycja funkcjonowania cechów miejskich w Uniejowie jest jedna z najstarszych i najbardziej wyjątkowych, nie tylko na terenie gminy, ale i całego regionu. Najstarsze wzmianki o funkcjonowania rzemieślników w mieście, związane są już z jego początkami. Organizowanie się ich w cechy, których historia kultywowana jest do dziś sięga natomiast przełomu XIV i XV wieku.
Spotkanie rozpoczęło się od przedstawienia przez burmistrza Józefa Kaczmarka oraz proboszcza księdza Andrzeja Ziemieśkiewicza, niezwykłej roli uniejowskich cechów w tożsamości i historii Uniejowa oraz podkreślenia znaczenia tej żywej i nieprzerwanie kultywowanie tradycji, dla istnienia miasta i parafii.
Następnie historycy zaangażowani w badania tej wielowiekowej historii cechów oraz wyjątkowej roli jaka odegrały mieście, w trzy częściowej prezentacji przedstawili najważniejsze ustalenia historyczne w temacie. Dr Piotr Szkutnik zajął się omówieniem najstarszych wzmianek oraz informacji na temat tworzenia się uniejowskich bractw cechowych. Dr Jędrzej Kałużny przedstawił kwestie istnienia sztandarów i innych pamiątek cechowych. Tomasz Wójcik w swoim wystąpieniu przybliżył historie obchodów poświęconych świętemu Bogumiłowi w 1925 i 1926 r.
Całość spotkania zakończona została dyskusją i wymiana informacji. Zaplanowano również plan działań na przyszłość, którego celem będzie wzmocnienie i propagowanie tej wyjątkowej i najstarszej Uniejowskiej tradycji.
autor: Jędrzej Kałużny

Fotorelacja

"Dofinansowania dla bibliotek publicznych za zakup nowości wydawniczych oraz usługi zdalnego dostępu do książek w formatach e-booków i/lub audiobooków i/lub synchrobooków - Priorytet 1, Kierunek interwencji 1.1. w ramach NPRCz 2.0"

 

Dofinansowanie operacji pn. „Wianki nad Wartą" z Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego w ramach Programu „Rybactwo i Morze” na lata 2014-2020.

 

W wyniku realizacji operacji zostanie osiągnięty cel: „Kultywowanie lokalnego dziedzictwa związanego z działalnością rybacką poprzez zorganizowanie imprezy „Wianki nad Wartą”. Efektem będzie przeprowadzenie warsztatów w wyplataniu wianków świętojańskich, ugotowanie i pokazanie krok po kroku zupy rybnej przez profesjonalnego kucharza z wykorzystaniem zasobów rybnych od okolicznych dostawców, zaangażowanie zespołu, który przedstawi Obrzęd Nocy Świętojańskiej – święta wody i ognia.

Informacja dla osób głuchych i słabosłyszących

 

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej

Odwiedź nas na fb

Facebook Brand Resources

 

Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa

W ramach projektu w 2023 i 2024 r. podjęte będą dwutorowe działania:

  1. Budowanie wiedzy i kompetencji:
  • Dopracowywanie i poszerzanie efektów badań oraz uzgodnień realizowanych
    w Spycimierzu i Uniejowie w latach 2018-2022 w zakresie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
  • Odkrywanie nowych obszarów problemowych związanych z wyzwaniami stojącymi przed depozytariuszami tradycji wpisanych na listę UNESCO oraz samorządami, na których terenie są te tradycje kultywowane.
  1. Organizacja i transfer wiedzy z wykorzystaniem technologii cyfrowych: budowa i prowadzenie internetowej bazy wiedzy.

"Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego"

Projekt dofinansowania z budżetu państwa

Celem zadania jest opracowanie i wdrażanie pionierskiego programu ochrony zjawiska procesji Bożego Ciała z tradycją kwietnych dywanów w Spycimierzu. W ramach zadania przewiduje się dwutorowe działania w modelu partycypacyjnym z decydujacym głosem depozytariuszy: 1. Interdysyplinarne badania etnologów, geografów, historyków, biologów zwieńczone wydaniem raportu z ekspertyzami i zaleceniami do holistycznej ochrony tradycji; 2. Opracowanie w oparciu o raport oferty edukacynej centrum historyczno-kulturowego, sicieżki dydaktycznej i kocnepcji produktu turystyki zrównoważonej. Długotrwałym rezultatem społecznym będzie wzmocnienie potencjału depozytariuszy i ochrona tradycji.
 

Dofinansowanie z Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA

 

 

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Rządowego Programu Dotacyjnego „Niepodległa”

Kampania Społeczna przeciwdziałająca dziadurzeniu

Wyszukaj w katalogu

 

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2025 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 19

W poprzednim tygodniu: 26

W tym miesiącu: 75

W poprzednim miesiącu: 195

Wszystkich: 8015