Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Uniejowie

Podsumowanie zajęć wakacyjnych dla dzieci w bibliotece

Wakacje to czas fantastycznych letnich przygód. Uniejowska biblioteka co roku wychodzi z inicjatywą wakacyjnych zajęć dla dzieci. Także i ten rok nie mógłby wyglądać inaczej????

W dniu 11 lipca odbyły się warsztaty pn. „Roślinne inspiracje”. W zajęciach mogły uczestniczyć wszystkie dzieci bez względu na wiek. Zajęcia w bibliotece trwały od godziny 14:00. Prowadząca warsztaty Pani Aneta przygotowała materiały w postaci roślin, zbóż, kwiatów, ziaren. Do wykonywania ozdób dzieci otrzymały również talerzyki papierowe, na których powstały przepiękne prace plastyczne.
Uczestnicy zajęć z zaangażowaniem i dokładnością wykonywali nietuzinkowe ozdoby, które zostaną wakacyjną pamiątką.⛱
W dniu 12 lipca 2023 roku odbyły się kolejne zajęcia wakacyjne w bibliotece. Tego dnia dzieci uczestniczyły w warsztatach plastycznych pn. „Wycinanka nie tylko na papierze”. ????????????
Niespodzianką okazało się, że technika ta może być wykorzystywana do różnych celów. Prowadząca zajęcia Pani Maria Pastwińska pokazała dzieciom, jak przenieść wzór wycinanki na np. koszulkę, czy materiałową torbę.????????????????
Do wykonania takiej pracy potrzebne były tylko kolorowe spraye. Dzięki tej metodzie nasza bluzka, czy torba może uzyskać zupełnie inny, ciekawy wygląd. Warsztaty wniosły dużo radości, ale i zainteresowania wśród uczestników. ????????????✂️
W dniu 13 lipca 2023 roku odbyły się kolejne wakacyjne zajęcia – tym razem „Joga z elementami Mindfulness”. ????‍♀️????????‍♂️
Spotkanie rozpoczęło się od krótkiej sesji oddechowej. ????
Uczestnicy mogli skupić się na swoim oddechu, co uspokaja umysł i zwiększa koncentrację. Praktyka jogi i Mindfulness uczy skupienia na tym co dzieje się w teraźniejszości, w bieżącej chwili. Dzięki temu dzieci stają się uważne i obecne, a co za tym idzie, potrafią zaangażować się w powierzone im zadania.
Joga wyposaża dzieci w szereg różnorodnych aktywności, które nadzorują koncentrację, gdy ta ulega osłabieniu. Wyśmienicie sprawdziły się ćwiczenia oddechowe, wykonywanie pozycji balansowych, czy praktyka uważności skoncentrowana na zmysłach.????????????????
Praktyka uważności to także koncentracja na przeżywanych emocjach i stanach. Dzięki temu uczestnicy uczą się rozpoznawać różne emocje, nazywać je oraz wyrażać w sposób konstruktywny.
Pozwala to poradzić sobie z emocjami i odpowiednio na nie zareagować.
Ponadto joga wyposaża dzieci w wiele narzędzi do radzenia sobie ze stresem i sytuacjami trudnymi. Dzięki nim dzieci stają się bardziej niezależne w radzeniu sobie z podobnymi doświadczeniami.
Na zorganizowany przez MGBP w Uniejowie warsztat „Letnia biżuteria” przyszły dziewczynki w wieku od 4 do 13 lat.
Aby wykonać zaprojektowane dla nich modele bransoletek, chockera oraz przepaski na włosy dziewczynki musiały poznać sploty makramy takie jak splot łańcuszkowy naprzemienny oraz jeden ze splotów zamykających.????????
Biżuteria wyplatana była z kolorowych sznurków satynowych, góralskich oraz sznurka jutowego. Niektóre modele wplatane były koraliki, inne były zdobione kwiatkami z satynowej wstążki.
W myśl reguły „ najtrudniejszy pierwszy krok” początkowo było trudno. Sznurki się plątały, pojawiały się pomyłki w splocie- często trzeba było rozplatać sznurki aby wyeliminować błąd i zaplatać je na nowo.????????‍♂️
Trud nauki nie poszedł jednak na marne i w końcu został uwieńczony sukcesem. Dziewczynki opuszczały warsztat z poczuciem satysfakcji z samodzielnie wykonanej, unikatowej biżuterii. ????
W dniu 20 lipca br. odbyły się ostatnie z zajęć z Jogą z elementami Mindfulness.????‍♀️????
Spotkanie rozpoczęło się od krótkiej sesji oddechowej, po kórej dzieci z większym zaangażowaniem przystąpiły do dalszej części zajęć. Tego dnia uczestnicy poznali kilka nowych asan takich jak: wąż, słoń, pająk itp.????????????.
Na zakończenie otrzymali wspaniałe niespodzianki.????????

Zdjęcia z zajęć wakacyjnych

"Dofinansowania dla bibliotek publicznych za zakup nowości wydawniczych oraz usługi zdalnego dostępu do książek w formatach e-booków i/lub audiobooków i/lub synchrobooków - Priorytet 1, Kierunek interwencji 1.1. w ramach NPRCz 2.0"

 

Dofinansowanie operacji pn. „Wianki nad Wartą" z Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego w ramach Programu „Rybactwo i Morze” na lata 2014-2020.

 

W wyniku realizacji operacji zostanie osiągnięty cel: „Kultywowanie lokalnego dziedzictwa związanego z działalnością rybacką poprzez zorganizowanie imprezy „Wianki nad Wartą”. Efektem będzie przeprowadzenie warsztatów w wyplataniu wianków świętojańskich, ugotowanie i pokazanie krok po kroku zupy rybnej przez profesjonalnego kucharza z wykorzystaniem zasobów rybnych od okolicznych dostawców, zaangażowanie zespołu, który przedstawi Obrzęd Nocy Świętojańskiej – święta wody i ognia.

Informacja dla osób głuchych i słabosłyszących

 

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej

Odwiedź nas na fb

Facebook Brand Resources

 

Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa

W ramach projektu w 2023 i 2024 r. podjęte będą dwutorowe działania:

  1. Budowanie wiedzy i kompetencji:
  • Dopracowywanie i poszerzanie efektów badań oraz uzgodnień realizowanych
    w Spycimierzu i Uniejowie w latach 2018-2022 w zakresie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
  • Odkrywanie nowych obszarów problemowych związanych z wyzwaniami stojącymi przed depozytariuszami tradycji wpisanych na listę UNESCO oraz samorządami, na których terenie są te tradycje kultywowane.
  1. Organizacja i transfer wiedzy z wykorzystaniem technologii cyfrowych: budowa i prowadzenie internetowej bazy wiedzy.

"Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego"

Projekt dofinansowania z budżetu państwa

Celem zadania jest opracowanie i wdrażanie pionierskiego programu ochrony zjawiska procesji Bożego Ciała z tradycją kwietnych dywanów w Spycimierzu. W ramach zadania przewiduje się dwutorowe działania w modelu partycypacyjnym z decydujacym głosem depozytariuszy: 1. Interdysyplinarne badania etnologów, geografów, historyków, biologów zwieńczone wydaniem raportu z ekspertyzami i zaleceniami do holistycznej ochrony tradycji; 2. Opracowanie w oparciu o raport oferty edukacynej centrum historyczno-kulturowego, sicieżki dydaktycznej i kocnepcji produktu turystyki zrównoważonej. Długotrwałym rezultatem społecznym będzie wzmocnienie potencjału depozytariuszy i ochrona tradycji.
 

Dofinansowanie z Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA

 

 

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Rządowego Programu Dotacyjnego „Niepodległa”

Kampania Społeczna przeciwdziałająca dziadurzeniu

Wyszukaj w katalogu

 

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Grudzień 2023 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 7

W poprzednim tygodniu: 34

W tym miesiącu: 17

W poprzednim miesiącu: 175

Wszystkich: 5684