Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Uniejowie

Narodowe Czytanie 2023 w Uniejowie

Narodowe Czytanie na Bulwarach Nadwarciańskich w Uniejowie

 

W sobotę, 9 września 2023 r., w pięknym otoczeniu Bulwarów Nadwarciańskich w Uniejowie odbyła się 12 edycja Narodowego Czytania.

 

Wydarzenie odbywa się pod Patronatem Honorowym Pary Prezydenckiej. Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana w 2012 roku. W 2022 roku w całej Polsce i na świecie odczytano „Ballady i romanse”, niezwykły zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm.

W tym roku czytaliśmy powieść „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej zwaną przez Stanisława Brzozowskiego „młodszą siostrą Mickiewicza”. Jest to najbardziej znana powieść tej autorki. Powstała w latach 1886-1887, natomiast w formie książki ukazała się rok później. Pierwszą ekranizację powieści ukończono w 1939 roku, niestety obraz zaginął podczas II wojny światowej. Druga adaptacja powstała dopiero w 1987 roku, a jej reżyserem był Zbigniew Kuźmiński. W rolach głównych wystąpiły gwiazdy polskiego kina: Katarzyna Pawlak, Adam Marjański oraz Marta Lipińska.

Historia „Nad Niemnem” opowiada o losach Państwa Korczyńskich oraz Bohatyrowiczów na tle historycznych przemian i burzliwych wydarzeń drugiej połowy XIX wieku. Akcja toczy się na Grodzieńszczyźnie -  na terenach bliskich oraz dobrze znanych autorce.

 

„Nad Niemnem” to jeden z najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę powstania styczniowego. Eliza Orzeszkowa była osobiście zaangażowana w działania powstańcze.  Brała udział w powstaniu, jako łączniczka partyzantów, których zaopatrywała w żywność. Doświadczenia z tego okresu mogła wykorzystać w późniejszej twórczości literackiej.

W roku bieżącym obchodzimy 160-lecie wydarzeń styczniowych. Tegoroczna lektura przypomina jak ważne jest  dziedzictwo Powstania Styczniowego. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, w liście wystosowanym z okazji 12 edycji Narodowego Czytania, podkreśla: "Chciałbym, aby tegoroczna lektura pogłębiła też namysł nad tym,  w jaki sposób współcześnie odczytujemy naszą historię       i jak o niej pamiętamy.

 

Organizatorami wydarzenia byli: Marszałek Województwa Łódzkiego Grzegorz Schreiber, Wojewoda Łódzki – Karol Młynarczyk oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Piłsudskiego w Łodzi, Teatr Wielki w Łodzi, Teatr imienia Stefana Jaracza w Łodzi, Muzeum Sztuki, Filharmonia Łódzka, Archiwa Państwowe, Łódzki Dom Kultury, Miejska Biblioteka Publiczna w Radomsku oraz Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Uniejowie.

 

Swoją obecnością zaszczycili nas:

Pani Monika Kilar- Błaszczyk

Pani Dorota Więckowska – Radna Sejmiku Województwa Łódzkiego

Pan Mirosław Madajski – Wice Burmistrz Miasta Uniejów

Pan Bartosz Górecki - Dyrektor Archiwum Państwowego w Łodzi

Pani Agnieszka Przybyłek z Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi
 

 

Scenariusz przygotowany został przez Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi

 

 

 

WPROWADZENIE – Pani Aleksandra Frątczak (Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Łodzi)

Narrator Pierwszy – Pan Bartosz Górecki                                     

Narrator Drugi – Pan Mirosław Madajski

Narrator Trzeci- Pani Dorota Wieckowksa

Postać Czwarta- Pani Monika Kilar- Błaszczyk

Postać Piąta- kobieta – Pani Anna Drzewiecka (Archiwum Państwowe w Łodzi)

 

 

Pracownicy Biblioteki Wojewódzkiej w Łodzi rozdawali wszystkim uczestnikom czytania egzemplarze książki „Nad Niemnem” opatrzone pamiątkowymi pieczęciami Narodowego Czytania oraz zakładki do książek.

 

 

Zdjęcia z Narodowego Czytania 2023 w Uniejowie

"Dofinansowania dla bibliotek publicznych za zakup nowości wydawniczych oraz usługi zdalnego dostępu do książek w formatach e-booków i/lub audiobooków i/lub synchrobooków - Priorytet 1, Kierunek interwencji 1.1. w ramach NPRCz 2.0"

 

Dofinansowanie operacji pn. „Wianki nad Wartą" z Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego w ramach Programu „Rybactwo i Morze” na lata 2014-2020.

 

W wyniku realizacji operacji zostanie osiągnięty cel: „Kultywowanie lokalnego dziedzictwa związanego z działalnością rybacką poprzez zorganizowanie imprezy „Wianki nad Wartą”. Efektem będzie przeprowadzenie warsztatów w wyplataniu wianków świętojańskich, ugotowanie i pokazanie krok po kroku zupy rybnej przez profesjonalnego kucharza z wykorzystaniem zasobów rybnych od okolicznych dostawców, zaangażowanie zespołu, który przedstawi Obrzęd Nocy Świętojańskiej – święta wody i ognia.

Informacja dla osób głuchych i słabosłyszących

 

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej

Odwiedź nas na fb

Facebook Brand Resources

 

Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa

W ramach projektu w 2023 i 2024 r. podjęte będą dwutorowe działania:

  1. Budowanie wiedzy i kompetencji:
  • Dopracowywanie i poszerzanie efektów badań oraz uzgodnień realizowanych
    w Spycimierzu i Uniejowie w latach 2018-2022 w zakresie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
  • Odkrywanie nowych obszarów problemowych związanych z wyzwaniami stojącymi przed depozytariuszami tradycji wpisanych na listę UNESCO oraz samorządami, na których terenie są te tradycje kultywowane.
  1. Organizacja i transfer wiedzy z wykorzystaniem technologii cyfrowych: budowa i prowadzenie internetowej bazy wiedzy.

"Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego"

Projekt dofinansowania z budżetu państwa

Celem zadania jest opracowanie i wdrażanie pionierskiego programu ochrony zjawiska procesji Bożego Ciała z tradycją kwietnych dywanów w Spycimierzu. W ramach zadania przewiduje się dwutorowe działania w modelu partycypacyjnym z decydujacym głosem depozytariuszy: 1. Interdysyplinarne badania etnologów, geografów, historyków, biologów zwieńczone wydaniem raportu z ekspertyzami i zaleceniami do holistycznej ochrony tradycji; 2. Opracowanie w oparciu o raport oferty edukacynej centrum historyczno-kulturowego, sicieżki dydaktycznej i kocnepcji produktu turystyki zrównoważonej. Długotrwałym rezultatem społecznym będzie wzmocnienie potencjału depozytariuszy i ochrona tradycji.
 

Dofinansowanie z Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA

 

 

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Rządowego Programu Dotacyjnego „Niepodległa”

Kampania Społeczna przeciwdziałająca dziadurzeniu

Wyszukaj w katalogu

 

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Październik 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 16

W poprzednim tygodniu: 30

W tym miesiącu: 42

W poprzednim miesiącu: 135

Wszystkich: 7031