Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Uniejowie

20 czerwca 2023 roku miało miejsce spotkanie autorskie z autorem powieści pt. „Herbem Wiatrak” Panem Zygmuntem Skoniecznym.

Dnia 20 czerwca 2023 roku miało miejsce spotkanie autorskie z autorem powieści pt. „Herbem Wiatrak” Panem Zygmuntem Skoniecznym.
Pan Zygmunt Skonieczny to znakomity reżyser filmowy, scenarzysta i pisarz urodzony w Kosewie 10 kwietnia 1938 roku. Pan Skonieczny jest wnukiem właściciela wiatraka z Chorzepina, który znajduje się w Zagrodzie Młynarskiej w Uniejowie. Między 1971 a 2005 rokiem realizował kilkadziesiąt filmów w oparciu o napisane przez siebie scenariusze. Do najbardziej znanych należą:
• Latarnik;
• Placówka;
• Polskim śladem w Teksasie;
• Niemieckim Śladem w Łodzi;
• Dziekan;
• Dyplom Riba;
• Oczy pełne Ojczyzny;
• Historia w brązie
• Chłopski los
Pan Zygmunt Skonieczny realizował przede wszystkim filmy dokumentalne i był wielokrotnie nagradzany podczas festiwali filmowych. W ostatnich latach zajął się utworami pisanymi. Do najbardziej znanych publikacji należą: Ślązacy na Dzikim Zachodzie, Smutny koniec herosów, Mój świat kamerą zapisany. Warto również dodać, że jest on autorem powieści „Herbem wiatrak” osnutej na fascynujących dziejach wiatraka i młynarskiego rodu.
Uczestnikami spotkania byli zaprzyjaźnieni czytelnicy i mieszkańcy Uniejowa. Na spotkaniu obecny był również Mirosław Madajski- Zastępca Burmistrza Miasta Uniejów, Urszula Urbaniak Prezes TPU i UTW, mgr inż. arch. Filip Tomaszewski , Ks. Józef Janiec, Marta Pokorska Redaktor Naczelny Gazety Uniejowskie Strony oraz klasa VI i VII z paniami: Mirosławą Wiśniewską oraz Joanną Pawlak.

Spotkanie autorskie

"Dofinansowania dla bibliotek publicznych za zakup nowości wydawniczych oraz usługi zdalnego dostępu do książek w formatach e-booków i/lub audiobooków i/lub synchrobooków - Priorytet 1, Kierunek interwencji 1.1. w ramach NPRCz 2.0"

 

Dofinansowanie operacji pn. „Wianki nad Wartą" z Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego w ramach Programu „Rybactwo i Morze” na lata 2014-2020.

 

W wyniku realizacji operacji zostanie osiągnięty cel: „Kultywowanie lokalnego dziedzictwa związanego z działalnością rybacką poprzez zorganizowanie imprezy „Wianki nad Wartą”. Efektem będzie przeprowadzenie warsztatów w wyplataniu wianków świętojańskich, ugotowanie i pokazanie krok po kroku zupy rybnej przez profesjonalnego kucharza z wykorzystaniem zasobów rybnych od okolicznych dostawców, zaangażowanie zespołu, który przedstawi Obrzęd Nocy Świętojańskiej – święta wody i ognia.

Informacja dla osób głuchych i słabosłyszących

 

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej

Odwiedź nas na fb

Facebook Brand Resources

 

Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa

W ramach projektu w 2023 i 2024 r. podjęte będą dwutorowe działania:

  1. Budowanie wiedzy i kompetencji:
  • Dopracowywanie i poszerzanie efektów badań oraz uzgodnień realizowanych
    w Spycimierzu i Uniejowie w latach 2018-2022 w zakresie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
  • Odkrywanie nowych obszarów problemowych związanych z wyzwaniami stojącymi przed depozytariuszami tradycji wpisanych na listę UNESCO oraz samorządami, na których terenie są te tradycje kultywowane.
  1. Organizacja i transfer wiedzy z wykorzystaniem technologii cyfrowych: budowa i prowadzenie internetowej bazy wiedzy.

"Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego"

Projekt dofinansowania z budżetu państwa

Celem zadania jest opracowanie i wdrażanie pionierskiego programu ochrony zjawiska procesji Bożego Ciała z tradycją kwietnych dywanów w Spycimierzu. W ramach zadania przewiduje się dwutorowe działania w modelu partycypacyjnym z decydujacym głosem depozytariuszy: 1. Interdysyplinarne badania etnologów, geografów, historyków, biologów zwieńczone wydaniem raportu z ekspertyzami i zaleceniami do holistycznej ochrony tradycji; 2. Opracowanie w oparciu o raport oferty edukacynej centrum historyczno-kulturowego, sicieżki dydaktycznej i kocnepcji produktu turystyki zrównoważonej. Długotrwałym rezultatem społecznym będzie wzmocnienie potencjału depozytariuszy i ochrona tradycji.
 

Dofinansowanie z Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA

 

 

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Rządowego Programu Dotacyjnego „Niepodległa”

Kampania Społeczna przeciwdziałająca dziadurzeniu

Wyszukaj w katalogu

 

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Październik 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 16

W poprzednim tygodniu: 30

W tym miesiącu: 42

W poprzednim miesiącu: 135

Wszystkich: 7031